Интердисциплинарна настава – од математике до програмирања, назив је семинара који је одржан у крушевачком Центру за стручно усавршавање
Проширивање стручних и методичких знања савременим педагошким приступима настави и њено унапређење повезивањем математике са наставом програмирања, циљ је једнодневног семинара намењеног наставницима предментне наставе основних и средњих школа, општеобразовних и стручних предмета као и изборних и факултативних предмета.
Аутори и реализатори семинара су професори математике и рачунарства крушевачке Гимназије Драган Крстић и Александра Филиповић. Увођење наставника у интердисциплинарно, тематско и тимско планирање и реализовање наставе кроз стручну едукацију подржао је крушевачки Центар за стручно усавршавање, а семинар је организовала крушевачка подружница Друштва математичара.
На самом почетку говорићемо о успеху Центра за стручно усавршавање у Крушевцу за 2014. годину.
Реч је о званично објављеним подацима – Мреже Регионалних центара и Центара за сручно усавршавање Републике Србије.
Центар за стручно усавршавање у Крушевцу заузима прво место по резултатима рада за 2014 годину у конкуренцији 12 центара у Републици Србији. (Трећу годину за редом)
Директор Центра за стручно усавршавање господин Ненад Станојевић представиће вам резултате рада за 2014 годину.
„На основу података „Мреже РЦ и ЦСУ„, који говоре о резултатима рада свих регионалних Центара у Републици Србији за 2014 годину, крушевачки Центар је заузео прво место у конкуренцији 12 Центара на нивоу Републике.
Критеријуми који се узимају као основ за сумирање резултата су следећи:
– Број семинара одржаних у Центру,
– Број семинара одржаних ван Центра,
– Остале активности за наставнике и
– Активности за учеснике ван просвете.
На основу обрађених података, крушевачки ЦСУ је у 2014. години имао укупно 390 различитих видова активности, пре свега у домену професионалног развоја запослених у образовно-васпитним установама.
Овај број активности, наш центар сврстава на сам врх у односу на друге Регионалне центре, како по броју, тако и по различитости садржаја и квалитету понуђених и реализованих стручних програма.
Поред реализације свих облика професионалног развоја запослених у образовно-васпитним установама,
Центар је проширио своје деловање и препознао потребе других циљних група постао је доступан свима који желе да се усавршавају и усвајају нова знања по принципу целоживотног учења.
Поменућу само неке активности које су обележиле протеклу годину. Поред реализације свих облика професионалног развоја просветних радника, Установа је овлашћени тест Центар Информатичког Савеза Србије (на основу чега се релизују информатичке обуке у Центру), организовали смо бесплатан курс руског језика за ученике са територије града, у склопу Установе, у оквиру Центра био је организован рад са Даровитим ученицима из више научних области.
Претходну годину обележила је успешна сарадња са амбасадама Руске федерације и Француске. Круна успешне сарадње, била је посета Центру од стране амбасадора ових земаља.
Поред подизања квалитета у раду наставног кадра, својим деловањем, Центар је повећао своју понуду разноврсним садржајима и учинио се доступним, ученицимa, запосленима у јавном сектору и шире.
Годину која је за нама, обележило је интезивно представљање установе, на Сајаму књига и образовања у Београду, заједничко представљање кроз активности Мреже РЦ и ЦСУ Србије, медијским наступима…
У будућности ћемо се и даље трудити да остварујемо добру сарадњу са предузећима и установама у читавом региону.
Све позитивне примере добре праксе задржавамо и у овој години уз јасно дефинисан циљ, а то је ЛИДЕРСКА ПОЗИЦИЈА НА РЕПУБЛИЧКОМ НИВОУ, када је реч о установама овог типа.“
Друга тема – На прошлој конференцији већ смо говорили о „Дому здравља“ Ћићевац и кандидату за директора. Управни одбор Дома здравља донео је одлуку о избору директора др Ивана Поповића.
О даљим дешавањима говориће вам др Мирјана Кркић, председник ОО СНС Ћићевац.
„ОО СНС Ћићевац, има моралну обавезу да у име становника ове општине, који у великој мери подржавају рад наше странке, и који су и сами узели непосредно учешће у избору дирекотра Дома здравља Ћићевац, подржи и охрабри одборнике СО Ћићевац да на наредној седници СО Ћићевац верификују мандат др Ивану Поповићу на место директора Дома здравља Ћићевац.
Подсећамо, да је после низа покушаја да се на незаконит начин постави нови директор Дома здравља Ћићевац, Управни одбор ове установе, дана 06.02.2015. године донео одлуку да др Иван Поповић испуњава све услове који су законом предвиђени за именовање на ову функцију. Ова одлука је достављена скупштинској служби и очекујемо да се у законски предвиђеном року одборници СО Ћићевац изјасне и верификују мандат др Ивану Поповићу на место директора Дома здравља Ћићевац, по предлогу Управног одбора Дома здравља Ћићевац.
У супротном, биће предузете све мере које Закон предвиђа у овој ситуацији. Посебно напомињемо да људи који имају личне интересе у овоме, намерно пролонгирају да ову тачку дневног реда ставе пред одборнике!
Још једном, у име ОО СНС Ћићевац захваљујемо се свим људима наше општине који су у великој мери допринели да се именовање дирекотра Дома здравља Ћићевац спроведе на један, једини могући начин – а то је по Закону!“
Трећа тема– Сви знамо да је најважнија; реч је о акционом плану покретања стечаја на основу одлуке Владе РС од 31. јануара текуће године.
О чему ће говорити председник Регионалне привредне коморе господин Предраг Вукићевић.
„Верујемо да је стечајни поступак још једна прилика за Конфекцију Звезда, Фабрику јестивог уља и Савремени дом да се под својим или неким другим именом врате на тржиште. Комора је спремна да заједно са градским и републичким институцијама допринесе активирању привредних потенцијала у тим колективима.
Можемо да кажемо да улазак у стечај ових наших предузећа у Крушевцу практично значи један нови почетак за та предузећа. Регионална привредна комора Крушевац ће 10. марта организовати састанак у Привредној комори заједно са Агенцијом за лиценцирање стечајних управника. То ће бити јавна расправа где ће се показати и грађанима Крушевца, и синдикатима, и привредницима, како ићи кроз стечај или како спровести реорганизацију у стечају.
Фабрика јестивог уља поседује преко 30, а Савремени дом 27 ha инфраструктурно опремљеног земљишта, што свакако привлачи пажњу потенцијалних инвеститора, док недавно закључени пословни уговори потврђују да Конфекција Звезда има пуну подршку и поверење својих пословних партнера.
Мислимо да ће Звезда бити један добар колектив; постоје начини већ сада, и у плану је како ће се то спровести; можемо да кажемо да је и Савремени дом предузеће за које сматрамо да ће се наћи начин како ће се спровести стечајни поступак. Што се тиче Фабрике уља, ту још увек нисмо добили неко озбиљно писмо о намерама, али зато посотоји нада да ће у будућности, или инфраструктурно, или на неки други начин, бар град Крушевац моћи да рачуна на неку подршку.
Стечајни поступак у свим предузећима са недавно објављене листе Министраства привреде, биће под пуном контролом Агенције, али и локалне самоуправе. Озбиљност приступања овом проблему данас је на много вишем нивоу, и сматрамо да ће тај потенцијал сутрадан, у овој или у наредној години, по завршетку стечаја, донети могућност за запошљавање нових људи и да ће отворити различите могућности за развој нашег града.“
У Градској управи у Крушевцу представљен је програм МЕГЛИП који се реализује у сарадњи са немачком развојном банком КФВ и уз подршку Сталне конференције градова и општина.
Након поздравне речи помоћника градоначелника за екологију и енергетику Драгане Милићевић, главни економиста на поменутом програму, проф. др Милорад Филиповић представио је основне компоненте МЕГЛИП-а. За реализацију пројекта који се односи на животну средину, енергетску ефикасност и обновљиве изворе енергије, опредељена су кредитна средства од 30 милиона евра која, ће бити пласирана преко Комерцијалне и Банке Интеза.
Програм у Србији функционише већ 5 месеци, до сада је представљен у 5 већих градова, а у зависности од могућности кредитног задуживања локалних самоуправа и јавних предузећа на које се конкретно односи, према досадашњој пракси, генерише значајне уштеде у области смањења потрошње енергије, загађења и преласка на квалитетнија горива.
У раду скупа учествовали су помоћник градоначелника Мирољуб Ћосић и представници јавних предузећа и установа Крушевца и суседних општина.
Верујемо да је стечајни поступак још једна прилика за конфекцију Звезда, Фабрику јестивог уља и Савремени дом, да се, под својим или неким другим именом врате на тржиште.
Комора је спремна да заједно са градским и републичким институцијама допринесе активирању привредних потенцијала у тим колективима, изјавио је за Радио телевизију Крушевац председник Регионалне привредне коморе Крушевац Предраг Вукићевић коментаришући одлуку ресорног министарства да се у 188 домаћа предузећа од којих је шест из Расинског округа,покрене стечај.
Фабрика јестивог уља поседује преко 30 а Савремени дом 27 хектара инфраструктурално опремљеног земљишта што свакако привлачи пажњу потенцијалних инвеститора док недавно закључени пословни уговори потрврђују да конфекција Звезда има пуну подршку и поверење своји пословних партнера, истичу у Регионалној привредној комори Крушевац.
На 6. седници Председништва Сталне конференције градова и општина, која је данас одржана у Београду, разматран је сет нових законских решења у области локалне самоуправе. Седници су присуствовали градоначелник Крушевца Драги Несторовић и начелник Градске управе Бојан Бјелановић.
Разматрани су: Нацрт закона о изменама и допунама Закона о локалној самоуправи, Нацрт закона о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе и Нацрт закона о изменама и допунама Закона о комуналној полицији, као и питање рационализације броја запослених у јавном сектору на локалном нивоу у 2015. години.
У раду Председништва СКГО учествовала је и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички. Она и представници Министарства у разговору са градоначелницима који је трајао три сата, изнели су мишљења и разменили предлоге који се тичу даљег уређења локалне самоуправе и ефикаснијег функционисања општина. Циљ сусрета био је да се кроз дискусију представника градова и општина с једне и представника ресорног министарства с друге стране, дефинишу најбоља решења за локалне самоуправе, како би наведена три закона што пре ушла у процедуру за усвајање.
Министарка Удовички рекла је да је овај састанак Председништва СКГО врло значај јер се тако чини озбиљан корак ка договору о уређенијој држави, односно сарадњи на локалном и централном нивоу. Она је оценила да је битно да се држава боље уреди ради привлачења инвеститора који се уздржавају ако виде да земља није уређена.
„Имамо концепте рационализације који су спремни за дискусију и сада би требало да сагледамо како ћемо радити на томе, рекла је министарка и додала да разговор о основним принципима рационализације локалних самоуправа и њиховом спровођењу неће бити завршен одмах“, између осталог рекла је министарка Удовички.
Председник СКГО Зоран Перишић нагласио је да је време за ревизију административног апарата и додао да мере рационализације морају брзо да дају резултате јер сада битни животни подухвати не могу да се обаве јер су процедуре предуге или се не знају надлежности.