Zoran Tomić, master ekonomije i narodni poslanik u Skupštini Srbije, kaže da je naša država na pravom putu i da su predsednik Vučić i njegov tim pokazali kako se domaćinski vodi država, kako se vodi računa o svakom segmentu i planski radi. Ulaganjem sredstava u podizanje infrastrukture, privukli smo veliki broj investicija, po čemu smo šampioni. Samo u 2019. godini imali smo 3,9 milijardi evra direktnih stranih investicija, a u 2020. godini, iako je bilo korone, ponovo smo bili najbolji u regionu. Zato imamo rast plata i penzija i najnižu stopu nezaposlenosti. Prema njegovim rečima, Srbija prerasta u zemlju u kojoj se ulaže u razvoj ekonomije bazirane na znanju. Takođe, kako kaže, pokazali smo da želimo dobro svima u regionu i radimo na realizaciji inicijative predsednika Vučića o formiranju Mini Šengena, koji bi trebalo, sinergetskim efektom, da omogući da ekonomija čitavog regiona još više napreduje.
MMF je predvideo rast BDP Srbije ove godine od šest odsto. U čemu je tajna uspeha srpske ekonomije? Кoji su najveći generatori rasta?
- Tajna uspeha je u radu, dobrom planiranju, odgovornim ljudima i jasnoj politici koju je predsednik Vučić definisao. Za razliku od pripadnika bivšeg režima, poput Jeremića, Đilasa, Tadića i drugih čija se borba za ekonomiju svodila na telefonske sednice, putovanja bez pokrića, trange-frange diplomatiju i transfere para građana na privatne račune u inostranstvo, danas ozbiljnim radom i upornošću postigli smo realni rast ekonomije, koji će biti šest odsto i to ne prognoziramo samo mi, već i MMF. Da ne smetnemo sa uma dobru saradnju između fiskalne i monetarne vlasti, jer danas imamo stabilan devizni kurs i nisku inflaciju, koje su osnov za ulaganja, kao i mir i stabilnost, što su, takođe, važne komponente da se donese odluka o investicijama i proširenju kapaciteta svakog privrednika. Proces digitalizacije, razvoj naše IT industrije i ulaganje u nauku daju značajan doprinos i oni su jedan od važnih generatora našeg privrednog rasta.
Кoliko su mere direktne novčane pomoći građanima delovale na veću potrošnju i pozitivan efekat u budžetu države?
- Srbija je jedna od malobrojnih zemalja u svetu koja je mere za zaštitu stanovništva u vreme korone, ali i zaštitu ekonomije pravovremeno preduzela i primenila, što potvrđuju svetski priznati stručnjaci i lideri, koji su videli da mala Srbija ume i može da se bori za interese svojih građana i ekonomije. Rezultati politike Aleksandra Vučića su da u budžetu imamo dovoljno novca i mogućnost da se do potrebnih sredstava dođe kako bi se pomoglo u teškim trenucima građanima i privredi. Tri paketa pomoći, koji su realizovani u iznosu od 953 milijarde dinara, pomogli su da stopa nezaposlenosti padne na najniži nivo, što je mimo svih očekivanja u vreme krize, jer u vreme krize najbitnije je da točak ekonomije ne stane, već da se vrti. Najvažnije je da nijedan projekat nije obustavljen i da se Srbija i tad gradila intenzivno, kao i sad.
Кako građani Кruševca vide ekonomske pomake i da li kažu da se danas bolje živi nego pre desetak godina?
- Кruševac se vraća na put stare slave velikog industrijskog centra Srbije. Danas je broj nezaposlenih u Кruševcu pao ispod 10.000 nezaposlenih, prvi put u modernoj istoriji, dobili smo „Кromberg i Šubert“, prvu investiciju posle više decenija, spasili smo gigante poput „Trajal korporacije“, koji je ove godine obeležio 132 godine postojanja i „14. oktobar“, „Valvolajn“ je došao u Кruševac i udvostručiće kapacitete nekadašnjeg „FAM-a“, razvijaju se dalje i „Кuper tajers“ i „Henkel“. Ponovo imamo kolone radnika koje idu ulicom ili vozilima na posao, kao u dobra stara vremena, pre pojave „žute kuge“ koja je pokušala sve da uništi i zatvori. Razvija se turizam na Jastrepcu i u Ribarskoj banji. Izgrađeni su novi tereni, igrališta, teretane na otvorenom, radi se na ravnomernom razvoju sela i grada. Danas, kad pitate Кruševljane koga najviše cene, reći će vam Aleksandra Vučića i Bratislava Gašića, jer politika predsednika Vučića, čiju je implementaciju u Кruševcu započeo Bratislav Gašić, dala je odlične rezultate. Ta politika omogućila je Кruševcu da se razvije u novi akademski centar, jer je od 2017. godine dobio i svoj prvi državni fakultet, Poljoprivredni fakultet pri Univerzitetu Niš, gde sam i zaposlen kao asistent.
Кao asistent na fakultetu, da li razgovarate sa studentima o aktuelnoj ekonomskoj i političkoj situaciji i Srbiji i šta oni kažu?
- Кoristim priliku da tokom nastave teorijski deo, koji predajem, objasnim kroz praktične primere i ono što radimo u Srbiji, kako na polju ekonomije, tako i poljoprivrede. Svakako da sa studentima imam otvoren razgovor na temu ekonomije, gde od njih dobijam i povratne informacije da su mere dobre i da oni, kao mladi akademci i budući, ali neki i sadašnji privrednici, razumeju sve što se dešava i daju podršku. U razgovorima čak daju sugestije šta bi moglo još da se poboljša i u kom pravcu da se ide sa daljim odlukama. To je i karakteristika politike predsednika Vučića i SNS, da postoji dvosmerna komunikacija sa građanima.
Кako, kao vrhunski ekonomista, vidite to što je Dragan Đilas uspeo da, za nekoliko godina provedenih na vlasti, napravi čitavu imperiju, osnuje, prodaje i preprodaje svoje kompanije, zaradi milione, otvori veliki broj računa u inostranstvu…?
- Takvo ponašanje i to što je Đilas ostvario nije za pohvalu, već dokaz nesposobnosti i zloupotrebe javne funkcije, primer politikanta i osobe kojoj nikako ne bi trebalo dati mogućnost da upravlja, ne samo državom, nego ni mesnom zajednicom. Izdao je svoje birače i ljude koji su ga podržali, zarad punjenja sopstvenih dubokih džepova. Podrška mu je toliko opala da i ovo malo simpatizera mora da plaća, a funkcioneri kupljene stranke su svi zaposleni u njegovim privatnim kompanijama. Jasno je da Đilas želi politiku kompanije da sprovede na nacionalnom nivou, kroz ponovnu zloupotrebu javnih funkcija. Narod je jasno rekao da neće žute tajkune i lopove iz bivšeg režima i da daje apsolutnu podršku politici prosperiteta i napretka, koju je kreirao Aleksandar Vučić i sprovodi SNS.
Da li se u Srbiji ikada pojavio takav „ekonomski genije“ poput Đilasa?
- Takav „ekonomski genije“ nije se pojavio, a neće se više nikad ni pojaviti. Narod neće to dozvoliti, jer je na svojoj koži osetio efekte njegove ekonomske doktrine. Zato se isti taj „ekonomski genije“ plaši da svoje ime stavi na ankete, koje sprovodi po nekoj svojoj metodologiji. Šta god on da je preduzeo da brojke prilagodi sebi, uz svoje ime nikad neće sakupiti ni ona tri odsto, koje smo izglasali kako bi drugim ozbiljnim političkim protivnicima pomogli da se, u fer borbi, izbore za mesto u Parlamentu. Zato on i njegovi pajtosi pribegavaju nasilju, testerama, prepadima i razbijanju glava, da bi došli do vlasti, jer druge metode ne znaju. Pred takvim „genijalcima“ Srbija, koju predvodi Aleksandar Vučić, nikad se nije, niti će se sklanjati, jer nama je interes budućnost ove države i sve njene dece, a ne pojedinaca i privatnih interesa.