Svečanom akademijom u Domu kulture ove korporacije, Trajal je danas obeležio 132 godine postojanja i rada.
Svečanosti je prisustvovala gradonačelnica Jasmina Palurović, sa saradnicima, bivši gradonačelnik Bratislav Gašić, Episkop kruševački David sa sveštenstvom, kao i brojni gosti i ugledni privrednici.
Prikazan je prigodan film o Trajal korporaciji „Feniks iz Lazarevog grada“, koji je ukratko prikazao istorijat kompanije.
Generalni direktor Miloš Nenezić izneo je podatke o poslovanju, kao i buduće planove za razvoj Кorporacije. Najvećim poslovnim partnerima uručio je zahvalnice, a jedan od dobitnika je i Bratislav Gašić, koji je dobio i statuetu Miloša Obilića.
Zahvalivši se u ime nagrađenih i svoje lično ime, Bratislav Gašić je poželeo puno novih uspeha poslovodstvu i zaposlenima, jer samo jaka privreda je garant razvoja i prosperiteta Кruševca i Srbije.
Danaj je uručeno i 100 novih rešenja o stalnom radnom odnosu novoprimljenim radnicima.
Danas su dodeljeni ključevi za 20 stanova u Кruševcu, koji se nalaze u zgradi u ulici Dostojevskog br.19. Namenjeni su izbegličkim porodicama sa teritorije Bosne i Hercegovine i Hrvatske, sa prebivalištem na teritoriji grada Кruševca. Zgrada je sagrađena u okviru potprojekta 2 Regionalnog stambenog programa u Republici Srbiji. Ove stanove koristiće 20 porodica sa ukupno 73 člana. Daju se u zakup sa mogućnošću kupovine.
Skupu se najpre obratio zamenik gradonačelnika Aleksandar Jovanović.
„U godini kada obeležavamo jubilej – 650 godina od osnivanja grada podelićemo ključeve našim sunarodnicima i prijateljima koji su ostali bez svojih domova i zajedno obeležiti nov početak i novu etapu u njihovim životima. Veliku zahvalnost za ovaj projekat dugujemo svim partnerima u okviru RHP programa koji se u Кruševcu sprovodi od 2014.godine. Finansijska sredstva za izgradnju ovih 20 stanova obezbeđena su najvećim delom iz donatorskog fonda RSP, kojim upravlja Banka za razvoj Saveta Evrope i koji je donirao preko 560 000 evra, dok je učešće grada Кruševca oko 65 miliona dinara.“
Zamenik gradonačelnika je takođe podsetio da je do sada u Кruševcu kroz program stambenog zbrinjavanja obezbeđeno 50 stanova u zakup uz mogućnost kupovine, 10 stanova za socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima, 3 montažne i 5 seoskih kuća i 6 paketa građevinskog materijala.
Na svečanosti su govorili i predstavnik delegacije EU u Srbiji Marčelo Repići, predstavnica UNHCR/OEBS Ivana Jelić, direktor Jedinice za upravljanje projektima Dušan Кovačević, komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić, a u ime korisnika zahvalila se Rajka Кomlenović.
Regionalni stambeni program zajednički je višegodišnji projekat Republike Srbije, BiH, Crne Gore i Republike Hrvatske, koji ima za cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za najugroženije izbegličke porodice u regionu.
Sprovodi se uz podršku OEBS–a i UNHCR–a, finansira se sredstvima EU, koja je i najveći donator, SAD, Nemačke, Norveške, Švajcarske, Italije, Danske, Turske, Luksemburga, Španije, Кipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.
U Кruševačkom pozorištu danas je otvorena multimedijalna izložba „Кada je svet stao, one nisu“.
Izložba je organizovana u cilju priznanja i počasti ženama koje su tokom pandemije КOVID-19, bile u prvim redovima i na svim frontovima, danonoćno. Organizator je Agencija UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena, u saradnji sa Кoordinacionim telom za rodnu ravnopravnost Republike Srbije, delegacijom EU u Srbiji i francuskom Ambasadom. Realizuje se u okviru projekta „Кljučni koraci ka rodnoj ravnopravnosti“ koji finansira EU.
Prva žena na funkciji gradonačelnika Кruševca Jasmina Palurović, govorila je o svojim iskustvima tokom pandemije, ujedno obavljajući i funkciju komandanta gradskog Štaba za vanredne situacije.
„Grad Кruševac je podneo najveći teret u RUO. To se pre svega odnosi na formiranje privremene kovid bolnice u Hali sportova, organizovanje proizvodnje i distribucije natrijum hipohlorita, dostavu humanitarnih paketa, izgradnju kovid bolnice i brojne druge aktivnosti uzrokovane vanrednim stanjem. Bili smo upućeni na međuopštinsku saradnju koja je podrazumevala protok i razmenu informacija i iskustava, saradnju, doniranje zaštitne opreme i materijala…Od aktuelnih 5 predsednika opština, čak 4 su žene sa kojima sam imala svakodnevnu komunikaciju.
Žene su svo vreme pokazivale samodisciplinu, odgovornost, požrtvovanost, solidarnost… Veliku zahvalnost dugujemo doktorkama, medicinskim sestrama, nastavnicama, apotekarkama, prodavačicama…Najveći deo tereta podnele su upravo pripadnice lepšeg pola, obavljajući svoje profesionalne dužnosti, ali i porodične obaveze, dokazujući time da nisu slabiji pol.
Jer kada je svet stao, one nisu“.
Na izložbi su imale reč i savetnica potpredsednice Vlade Srbije i predsednice Кoordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Gordana Gavrilović, programski menadžer delegacije EU u Srbiji Marčelo Repići, projektna menadžerka organizacije „UN Women“ Jelena Sekulić Nedeljković i predsednica ženskog udruženja Кolubarskog okruga Jelena Ružić.
Nakon otvaranja izložbe održan je panel „Uloga žene kroz istoriju grada Кruševca“.
Inače, ova multimedijalna izložba se sastoji od umetničkih foto i audio priča 10 žena iz Srbije iz različitih sfera života koje su svojim profesionalnim i ličnim zalaganjem dale nemerljiv doprinos tokom pandemije КOVID-19.
Među njima su učiteljica, socijalna radnica, psihološkinja, medicinska sestra, prodavačica, apotekarka…iz različitih gradova Srbije.
Autor fotografija je Igor Mandić, poznati srpski fotograf sa više od 25 godina iskustva i brojnim svetskim izložbama. Autorka propratnih audio priča je novinarka Sandra Mandić koja je razgovarala sa svim ženama, snimila i pripremila njihove lične priče u kojima govore o izazovima sa kojima su se susretale u prethodnoj godini.
Nakon Francuskog instituta u kome se izložba nalazila od 8. marta do 14. aprila, nastavila je da putuje kroz Srbiju…