Даме и господо, о штрајку просветних радника говорили смо на некој од ранијих конференција, као и о питањима која постављају и о чему говоре родитељи школске деце.
Наши грађани имају различите реакције: од разумевања до потпуног негирања њихових аргумената и разлога за протест. Неки сматрају да и онако нису радили више од пола сата, неки да имају велики распуст а честе паузе, да имају екскурзије и школе у природи што намећу родитељима са дупло мањом платом, неки сматрају да је држава већ попустила одавно тако што и за 10% радног времена уплаћује пензијско осигурање 100%, неки мисле да држава не треба да додатно плаћа у свакој школи председника синдиката тако да поједини имају већу плату од директора – све ово су различита мишљења грађана и могу се чути на сваком кораку када се о штрајку говори. Неки, опет, кажу да има много незапослених професора који чекају више година, а када се запосле одмах штрајкују. Није баш нормално.
Ученици трпе пресију предавања и евентуалне надокнаде предавања, добрим ученицима је пренапорно; родитељи осмака и матураната су веома забринути за будући живот своје деце и даље школовање.
Руководства синдиката и Министарства преговарају. Већина директора школа као да помажу штрајкачима, а држава их је поставила. То није у реду.
А, да ли је у реду да они радници који желе да раде нормално, пишу писани захтев?
И самим тим у подређеном су положају.
Сада родитељи озбиљно говоре и о томе да се организују и неко време не пуштају децу у школу, шта би била радикална реакција, кажу, зашто Министарство плаћа председнике синдиката, (а сви добијају додатак), зашто се не финансирају из средстава синдикалних чланарина, јер је то разлика између штрајкача и његовог председника кажу – зашто директори не организују да се звони на 45 минута и тиме омогуће да раде они који желе, а има их много више него што их синдикати приказују, аутобуски превоз је прилагођен школском распореду, па деца лутају у међувремену – одлазе у коцкарнице и они што никада до сада нису ушли, те су васпитање и безбедност деце угрожени; неке разредне старешине и наставници зову родитеље да децу не шаљу у школу. Зашто се не изјашњавају школски одбори о свему овоме?
Неће деца више да иду на улице и колоне за њих као раније.
ГО СНС тражи поново од свих директора да организују рад тако што ће се звонити за крај часова на 45 минута (а не на 30о) и тако да се омогући професорима нормалан рад.
Верујемо да ће већина просветних радника ово прихватити и да ће штрајкаче кодекс образовања и рада повући да се врате раду и мирно погледају деци у очи.
Посао просветних радника је врло одговоран и тежак за оне који га савесно обављају, али је и леп. Већина ученика и младих памти школу по знању које су добили, али и по професорима.
Радови на реконструкцији крова подручног одељења основне школе Драгомир Марковић у Ломници су завршени.
Обновљени кров даће нови сјај ломничкој школи, а оно што је много важније је да ђаци више неће морати да размишљају о томе да ли ће кров прокишњавати или пасти, већ ће моћи у потпуности да се посвете савладавању градива.
У подручном одељењу основне школе Драгомир Марковић, које похађају ученици од првог до четвртог разреда, не крију задовољство урађеним и веома су захвални Градској управи што је и на овај начин показала да води бригу о млађим нараштајима.
*На самом почетку говорићемо о међународном празнику – Дану жена, 8. марту.
Уобичајено је да се у ово време говори о правима жена и инсистира на љубави, равноправности и сигурности жена.
Градски одбор СНС сматра да је мајка, жена, свето биће на земљи, јер дарује свету ново биће. Градски одбор СНС има изузетно поштовање према женама и труди се да им обезбеди равноправан статус. Иако је у свету данашњице уопште мушкарцима обезбеђена супериорнија улога.
Да бисмо то показали, побројаћемо важне функције које обављају жене, чланови СНС:
– два Народна посланика
– заменик Градоначелника
– помоћник Градоначелника
– заменик Начелника Градске управе
– седам Одборника
– Градски већник
– директор Бизнис инкубатора
– директор Народне библиотеке
– директор Пољопривредне станице
– директор Центра за особе са инвалидитетом
– директор Туристичке организације
– директор Дома за незбринуту децу Јефимија
– директор Дома здравља
– директор Слободне царинске зоне
– директор Фонда за подстицање младих талената
– заменик директора Културног центра
– заменик директора ПУ „Ната Вељковић“
– заменик директора Центра за социјални рад
– директор Техничке школе
– директор ОШ Јован Јовановић Змај
– директор ОШ Цар Лазар
– председник Управног Одбора Пословног центра
– члан Управног одбора Болнице
У Градском одбору:
– потпредседник Градског одбора СНС
– једанаест чланова Градског одбора СНС
Велики број жена заступљен је и у Саветима месних заједница, у руководствима месних одбора, итд.
У име Градског одбора, могу рећи да се поносимо свим женама које врше важне функције (али можемо рећи и да све које се прихвате било ког задатка, обављају га на најбољи могући начин, крајње одговорно).
* У част овог празника, јавност је навикнута на наше поклоне дамама поводом 8. марта више година уназад, а то је родно дрво – садница воћног калема и руже.
Наши активисти уручиће поклоне 8. марта на Тргу код споменика.
Друга тема – ТУРИЗАМ. Најављујем директорку Туристичке организације Крушевац, госпођу Гордану Николић.
Туристичка организација града Крушевца учествовала је на 37. Међународном сајму туризма у Београду заједно са Специјалном болницом Рибарска Бања и Регионалном привредном комором Крушевац. На сајму смо промовисали туристичко-угоститељску понуду Града. Овогодишња тема сајма јесте „Активан одмор“, где смо промовисали ловни туризам, риболовни туризам, рафтинг, регата, вештачка стена, планинарење, брдски бициклизам,мото крос у Глобару. Сајам је посетило око 65000 посетилаца, а највеће интересовање је за верки и излетнички туризам.
Следеће активности су промовисање винске туре, као и вина са нашeг подручја на „Вино фесту“ у Вршцу.
Након тога следи нам међународни сајам туризма у Нишу.
Туристичка организација у сарадњи са Регионалном привредном комором Крушевац ради на реализацији пројекта „Чарапанко двориште“. У току је медијска кампања промовисања значаја сеоског туризма.
Један од најважнијих задатака у развоју сеоског туризма је обука сеоских домаћина за бављење овом активношћу, односно указивање на економску оправданост сеоског туризма. Домаћине ћемо упознати са основама сеоског туризма, законском процедуром и другим неопходним условима за пријатан боравак туриста у сеоском домаћинству.
Наш циљ је:
-да се створе услови за даље искоришћавање већ постојећих природних ресурса,
-повећање броја квалитетних и препознатљивих производних и услужних делатности на селу,
-бржи економски развој,
-позиционирање на туристичкој мапи Србије,
-унапређење туристичке инфраструктуре у сеоским подручјима,
-унапређење пољоприврде кроз развој сеоског туризма,
-унапређење непољопривредних делатности на селу.
Овим ћемо
– повећати број запослених
-стварити боље услове за останак младих на селу, кроз развој села и подизање стандарда живота на жељени ниво
-формирање новог породичног бизниса
-прилагођавање постојећих објеката, као и осталих производних капацитета села вишенаменској употреби
-очувања традиције старих заната и културно-историјског наслеђа.
Туристичка организација града Крушевца ради на добијању категоризације туристичког места, одн. Постављање града Крушевца на туристичку мапу Србије, јер до сада то практично није урађено.
Трећа тема – Српска напредна странка придаје изузетан значај екологији и енергетској ефикасности. У вези са тим, и једној лепој вести, говориће помоћник Градоначелника, госпођа Драгана Милићевић.
У току децембра 2014. представници швајцарских консултантских кућа реализовали су дводневне радионице у 6 градова ( Крушевац је један од њих), са циљем избора четири града чији ће пројекти бити финансирани од стране Швајцарске, уз учешће града 20% у новцу или комбиновано са радним ангажовањем људи који су допринели да Град Крушевац, заједно са још три града у Србији, буде изабран за партнера у вишемилионски вредном пројекта Energy cities, који спроводи Швајцарска канцеларија за сарадњу у Србији.
Граду Крушевцу припашће 1.142.000,00 швајцарских франака за унапређење енергетске ефикасности за десет објеката: ОШ „ Бранко Радичевић“ ( три објекта), Вртић „ Невен“, ОШ „ Нада Поповић“, ОШ „ Драгомир Марковић“, ОШ „ Вук Караџић“, ОШ „ Станислав Бинички“, ОШ „ Жабаре“, ОШ „ Деспот Стефан“.
Швајцарска канцеларија за сарадњу у Србији, у оквиру нове стратегије сарадње за период од 2014 – 2017. година, одлучила је да у области енергетике, енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије реализује будуће пројекте са Србијом. У периоду од 2014 – 2017. СЕЦО ће финансирати реализацију једног новог пројекта у Србији и то кроз директну сарадњу са одабраним локалним самоуправама. Глобални циљ пројекта је унапређење општинске инфраструктуре и капацитета, коришћење обновљивих извора енергије, унапређење енергетске ефикасности и подизање свести о значају ових области. У ширем смислу, пројекат треба да допринесе повећању животног стандарда, да подстакне економски развој и да допринесе глобалним напорима за ублажавање климатских промена.
Усвојен програм енергетске ефикасности града Крушевца је био један од критеријума за избор пројеката, а формирање канцеларије за енергетски менаџмент града ( у складу са Законом о ефикасном коришћењу енергије) је у припреми за Градско веће и Скупштину града.