Даме и господо,
Данашња тема посвећена је светској кампањи која се обележава у преко 100 држава света а усмерена је ка борби против насиља над женама.
Ово је тема о којој треба причати сваки дан а не само на Међународни дан борбе против насиља над женама. Одлуком Генералне скупштине Уједињених нација 1999. године, 25. новембар је проглашен за Међународни дан борбе против насиља над женама. Датум уједно обележава и почетак акције „16 дана активизма“ који трају до 10. децембра, међународног дана људских права. Циљ је подизање свести о чињеници да су жене широм света жртве силовања, породичног насиља, злостављања и других облика насиља. Према статистичким подацима свака друга жена трпи неки вид насиља ( физичко, психичко, вербално…). Ово није проблем само жртве насиља већ је то друштвени проблем, који се удруженим снагама свих нас, мора решити. Насиље над женама друштвена појава која, поред тога што погађа непосредно жртву насиља, изузетно штетно делује и на сваког члана породице, као сведока тог насиља.
ГО СНС-а поручује да је насиље над женама проблем који је Влада РС озбиљно схватила и из тог разлога је формирала Координационо тело за родну равноправност. Координационо тело биће састављено од неколико комитета, а један од њих ће бити Комитет за борбу против насиља над женама.
Извршићемо промене закона, који ће бити довољно јаки да се прилагоде директивама и споразумима који су неопходни да би могли да се боримо против насиља над женама.
Наиме, потребно је начинити стратешке циљеве да би дошли до резултата ( да жене не би имале примедбе како је нека карика у ланцу заказала – полиција, центар за социјални рад или правосудни органи…)
Управо такав застој или пак стид жена да пријаве починиоца насиља резултирало је податком да су 22 жене убијене као жрве насиља, што је свакако дупло мање него прошле године али и даље веома забрињавајући податак.
ГО СНС поручује грађанима да ће вредно радити на стварању услова у законодавном телу, ради помоћи Сигурним кућама, у едукацији о самостаљивању и подизању свести жена да о наведеном проблему не ћуте.
Србија ради на достизању европских стандарда у борби против насиља над женама.
Доказ је Истанбулска конвенција,(Конвенција Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици), коју је Србија као чланица Савета Европе потписала и ратификовала, ступила је на снагу 1. августа ове године. Истамбулска конвенција унапређује механизме заштите жена од насиља и представља први и једини регионални – европски правно обавезујући инструмент у области насиља над женама
Напомињемо да жене чине једну од најостљивијих група које су у ризку да буду дискриминисане али и жртве партнерског или породичног насиља.
О овом проблему не сме се ћутати. Ово је сложен проблем који захтева ангажовање свих релевантних субјеката али и целокупне друштвене заједнице.
Друга тема, Скупштина града
Пред одборницима Градске скупштине наћи ће се двадесет тачака дневног реда, од којих бисмо издвојили две које су по значају изнад других.
*Ненад Андрић, дао је оставку на дужност члана Градског већа због тзв. сукоба интереса – власник је приватног предузећа. Ненад је са листе СНС-а изабран на ову дужност (потпредседник је Градског одбора) коју је обављао изузетно квалитетно и поуздано, укључујући несебично знање и искуство стечено у досадашњој успешној каријери у приватном послу и друштвеним активностима.
За новог члана Градског већа, предлажили смо Гордану Недељковић, дефектолога, која је скоро цели радни век провела у Специјалној школи Веселин Николић радећи са децом (била је и директор) и бавећи се друштвеним радом веома посвећено.
*Остварење прихода и расхода Буџета Града за првих 9 месеци.
У првих девет месеци ове године остварени су приходи у износу од 1.876.000.000,00 и извршени су расходи од 1.809.000.000,00 тако да је остварен суфицит од 66.767.000,00 динара. Дакле, приход је остварен 63% од планираног, а расходи од 62,64% од укупно планираних расхода.
У овој години остварено је 10% мање прихода од прихода остварених у прошлој години због измене закона о порезу на доходак грађана и повећање неопорезивог износа; смањења трансфера Републике и измена закона о порезу на имовину.
Расходи су извршени, код свих корисника, на нижем нивоу него у истом периоду претходне године, осим код Локалог акционог плана за децу, Превенције и отклањање последица од елементарних непогода, Буџетског фонда за популациону политику и код Фонда за подстицање развоја младих талената код којих су раходи били већи него у истом периоду претходне године.
Важно је истћи да је за инвестиције у посматраном периоду утрошено 86.874.116, 00 динара а за отплату кредита 48.864.249,00 динара, док је за текуће одржавање објеката и опреме утрошено 151.496.577,00 динара, што чини 287.234.942,00 динара. Уз велику помоћ републичких средстава урађено је много у нашем Граду и то је веома видљиво.
Као што се зна, Град је 2010 и 2011 узео кредит у износу од 250 милиона динара са грејс периодом од годину дана; отплата је почела 2012. године и обавезе су још 133.000.000,00 динара.
У овој години дародавци су поклонили средства што би претворено у финансијска био огроман износ. Грађани су о томе преко средстава информисања обавештавани, а ми им се и овом приликом захваљујемо.
Градски одбор СНС подржава и подстиче увећани самопрегоран рад и домаћински однос према средствима са којима Град располаже, захтева штедњу на свим нивоима, јавним предузећима и установама.