REDOVNA KONFERENCIJA ZA MEDIJE – 08. OKTOBAR 2014.

I Stanovi za izbeglice, pokretanje građevinske mehanizacije, upošljavanje zaposlenih i rešavanje socijalnih i drugih problema izbeglom stanovništvu

U Staroj Pazovi su potpisani ugovori sa predstavnicima devet opština i gradova, u kojima će se graditi 200 stanova za izbeglice u okviru drugog potprojekta Regionalnog stambenog programa Srbije. Među potpisnicima Ugovora je i grad Kruševac koji će dobiti 20 stambenih jedinica. U ime grada, Ugovor je potpisala zamenik gradonačelnika Jasmina Palurović. Ugovor je potpisan  sa predstavnicima Kruševca, Šida, Sremske Mitrovice, Šapca, Prokuplja, Paraćina, Kikinde, Bajine Bašte i Vršca. Najveći donator je EU a program se finansira i sredstvima SAD, Nemačke, Italije, Norveške, Švajcarske, Danske, Turske, Luksemburga, Kipra, Rumunije, Češke, Slovačke i Mađarske.

Izbegličko stanovništvo je predugo čekalo i zato je važno da im pokažemo solidarnost na delu. EU će i u budućnosti nastaviti da pomaže rešavanje stambenih problema izbeglica u regionu. EU je kao prvi partner donirala 230 miliona evra kako bi pomogla rešavanje stambenih pitanja.

 

II Poljoprivreda, privredna grana sa najviše potencijala:

Predhodnog vikenda, tačnije u subotu, otvoren je 7. Poljoprivredni sajam, na kome su osim brojnih učesnika i posetilaca, prisustvovali predstavnici rukovodstva grada, Rasinskog upravnog okruga, narodni poslanici i gosti iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Sajam organizuju Služba za poljoprivredu  Gradske uprave,  budžetski Fond za podsticanje razvoja poljoprivrede Grada Kruševca i Poljoprivredna stručna i savetodavna služba Kruševac, pod pokroviteljstvom Grada. Sajam je svečano otvorio državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Zoran Rajić.  On je tom prilikom najavio mere i podsticaje koje će primeniti država u ovoj oblasti, kako bi se unapredio rad i standard poljoprivrednih proizvođača. U ime Grada Kruševca dobrodošlicu i uspešnu prezentaciju učesnicima poželela je zamenik gradonačelnika Jasmina Palurović.

 

III Stvaranje ambijenta za dolazak stranih investicija:

Gradonačelnik Kruševca Dragi Nestorović bio je član  zvanične delegacije koja je boravila u studijskoj poseti Stokholmu (Švedska). Cilj posete je upoređivanje načina rada lokalne samouprave i razmena iskustava u ovoj oblasti. Organizator posete je Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).

Gradonačelnici, predsednici opština, kao i članovi predsedništva SKGO imali su priliku da u kontaktima sa čelnim ljudima Stokholma i gradskim opštinama prestonice Švedske, saznaju način i organizaciju rada njihove lokalne samouprave.

Menadžer projekta  „SKL International“  i domaćin delegacije SKGO,  gospođa Anakerin Lindeberg, goste je odvela u posetu gradskoj opštini Huding, gde je opštinska komesarka (predsednik opštine) Jelena Drejanin, pripremila prezentaciju na temu „Izazovi i mogućnosti u dnevnom poslovanju opštine Huding – posao vezan za EU u opštini i rad sa Komitetom regiona“.

Zajednički stav svih članova delegacije SKGO da ovakva studijska putovanja omogućavaju prikupljanje i usvajanje brojnih korisnih informacija koje su, na osnovu pozitivno pravih propisa u Srbiji primenljive na teritoriji gradova i opština naše države. Veliki značaj je i upoznavanje sa načinom funkcionisanja lokalnih samouprava u sredinama koje su odavno članice EU.

 

IV  Privreda, investicije

U Kruševcu je u utorak boravio Johan Kanih, menadžer projekta  „Upravljanje čvrstim komunalnim otpadom u rasinskom regionu“ (KfW banka).  Njegovom realizacijom rešio bi se problem sređivanja postojeće i izgradnje nove deponije, recikliranja i prerade otpada za čitav okrug, uključujući i opštinu Rekovac. U razgovorima o predstojećim koracima učestvovali su gradonačelnik Dragi Nestorović, pomoćnik gradonačelnika Miroljub Ćosić i direktor Javnog komunalnog preduzeća „Kruševac“ Boban Kostić.

Nemačka razvojna banka KfW uključena je u međudržavni sporazum i aranžmane između Republike Srbije i Nemačke. Na teritoriji Kruševca biće ovo njen  drugi projekat (prvi je izgradnja Fabrike za prečišćavanje otpadnih voda) koji se tiče rešavanja najznačajnijih pitanja vezanih za život lokalnog stanovništva, kao i meštana susednih opština.

Prvi korak koji je načelno dogovoren je izrada besplatne Studije izvodljivosti.

 

Ceo projekat će se odvijati u nekoliko faza :

1) sanacija, remedijacija i rekultivacija postojeće deponije u Srnju

2) sprovođenje postupka za obradu otpada kao sekundarne sirovine (reciklaža, kompostiranje…)

3) kontrolisano sakupljanje čvrstog otpada sa teritorije celog regiona

4) izgradnja nove regionalne deponije sa reciklažnim centrom

5) izgradnja postrojenja za proizvodnju bio gasa

 

V  Obećano urađeno, sport:

Radovi na asfaltiranju atletske staze na „Mičetovom igralištu“ preko puta otvorenih bazena. Po projektu, izgradnja ovog čitavog kompleksa iznosila je preko 130 miliona, ali je racionalizacijom troškova i uz pomoć javnih preduzeća, koja su izvodila radove u skladu sa svojim mogućnostima i sredstvima budžeta Grada, ukupna investicija iznosiće oko 28 miliona. Asfaltiranje, u par narednih dana završiće se i priprema podloge na gornjem terenu gde će se postaviti veštačka trava koju će donirati Fudbalski savez Srbije. Tartan staza, koju donira Atletski savez Srbije, biće postavljena na proleće, kada će biti urađena i sportska borilišta za sve atletske discipline, kada će definitivno teren biti stavljen na korišćenje“

 

VI    Na prošloj Konferenciji

govorili smo o „onoj“ paradi, za koju kažu da je neophodna i uslovna.

Žute stranke ne samo da su bile razočarane što se parada završila u miru, već su se još i naslađivale povredama Vučićevog brata. Što je za svaku osudu.

Kao i što smo rekli napomenuli prošle nedelje – Svi znamo da postoje razne vrste parada. Neke su značajne same po sebi, neke sebi, a neke drugima. Danas ćemo govoriti o  pravoj paradi- Vojnoj ;

I još nije ni krenula ia već nailazimo na žuto paradiranje medijima i otpor u vidu mnogo beznačajnih pitanja: Zašto je taj datum ?( 16-ti), Zašto sada?  Čemu dolazak Putina? (i sve tako u krug tobože zabrinutih pogleda za Srbiju, koju  su  tokom svoje vladavine gurnuli u sunovrat ).

Stvarajući destrukciju gde god mogu:  od Parlamentu, preko nevladinih organizacijama, medija,  preko društvenih mreža….

 

Ovom prilikom ćemo se podsetiti zašto je izabran ovaj datum koji ima veoma simbolično značenje. Naime, 16. oktobra 1944-te vođena je  najžešća borbe za oslobođenje Beograda, a  ove godine  je 70-to godišnjica od tog datuma.

Smatramo da ko se odriče svoje prošlosti ne može imati dobru budućnost – te zato je  potrebno da se prisetimo tog vremena rata, kada su najbolji dali svoje živote za slobodu i otadžbinu- da se podsetimo ko nam je tada bio neprijatelj, a ko saveznik.

 

Od prethodne vojne parade prošlo je 26 godina.

 

Gradski odbor Srpske napredne stranke daje punu podršku Predsedniku Tomislavu Nikoliću, Predsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću, ministru odbrane Bratislavu Gašiću i svim dobronamernim ljudima koji vole svoju zemlju, a Vojsku vole svi, jasan pokazatelj je veliko interesovanje za dobrovoljno služenje vojnog roka.

Verujemo da će na ulicama Beograda biti više od 100. 000 ljudi.