Унија жена СНС Крушевац посетила Центар за особе са инвалидитетом

Чланице Уније жена Српске напредне странке Крушевац посетиле су данас Центар за особе са инвалидитетом у Крушевцу.

unijazena10

Посета је организована поводом предстојећег Међународног дана особа са инвалидитетом, а чланице су обрадовале кориснике центра пригодним поклонима и приликом за дружење.

unijazena7

Задатак жена Уније је да се изборе за бољи живот у средини у којој живе , да брину о деци, младима , старима, да се баве хуманитарним радом и да организују разне креативне радионице.

unijazena6

Корисници Центра за особе са инвалидитетом захвалили су се на дружењу и поклонима путем своје званичне Фејсбук странице, што говори о томе да је посета у потпуности успела.

unijazena3

Центар за особе са инвалидитетом је установа чија је делатност боравак, исхрана, васпитно-образовни рад и радни третман у оквиру целодневног збрињавања деце и одраслих ометених у развоју, као и помоћ у кући.

unijazena5

unijazena4

Саопштење СНС поводом покушаја дестабилизације Србије преко дневних новина

Градски одбор Српске напредне странке Крушевац оштро осуђује нападе на премијера Вучића, а све у циљу дестабилизације државе.

Ово су већ учестали покушаји компромитовања премијера и Владе коју води, али као што су и до сада били, остаће неуспешни. Српска напредна странка, на челу са Александром Вучићем, наставиће да се бори против корупције и криминала и овакви јефтини трикови је неће зауставити.

Градски одбор Српске напредне странке Крушевац даје пуну подршку премијеру Александру Вучићу и његовој борби за бољи живот свих грађана Републике Србије.

logo sns krusevac

Саопштење министра одбране Братислава Гашића

Министар одбране Братислав Гашић оштро је вечерас осудио најновији покушај медијског рушења угледа и интегритета премијера Александра Вучића, са циљем дестабилизације Србије.

Гашић је указао на чињеницу да ово није прва, већ последња у низу конструисаних афера, осмишљених, како је рекао, искључиво са циљем да се компромитује премијер, који је преокренуо негативне токове у Србији, извео земљу из предстечајног стања, покренуо реформе и обезбедио угледну позицију и владе коју води и државе Србије на међународној сцени.

„Симптоматично је да се овакве афере конструишу по правилу пре или после значајних искорака Србије“, рекао је Гашић Тањугу и подсетио да у седмици пред нама Београд постаје дипломатски центар и место министарске конференције ОЕБС.

Гашић је такође истакао да безрезервно подржава премијера, као што му верује и огроман број грађана Србије.

Савет за комуналне делатности ради пуном паром

Савет за комуналне делатности радио је данас на степеницама поред игралишта иза зграде СУЂ-а. Ова донација чланова Српска напредне странке помоћи ће умногоме и деци и старијим лицима јер омогућавају лакши прилаз.

sudj3

План је да се оспособи и стаза око терена за кошарку, као и да се промене сијалице да буде довољно осветљено.

sudj2

Савет за комуналне делатности даје веома добре резултате и наставиће истим интензитетом на побољшању услова зивота грађана.

Шта је мамографија?

У организацији Српске напредне странке данас је у Месној заједници Модрица одржано предавање на тему Шта је мамографија. Трибину су држале др Весна Спирић и др Љиљана Аврамовић. Љиљана Пантелић била је конференсије, а домаћин скупа била је Зорица Стојаковић, одборник СНС у Скупштини града . Сви који су дошли на трибину добили су симбол борбе против ове опаке болести која погађа искључиво женску популацију. Ово је само једна у низу трибина у организацији СНС . Трибине ће се одржавати свуда где за то буде интересовања. Преносимо део предавања.

mamografija1

Мамографија представља рендгенски преглед за откривање промена у дојци, које се не могу напипати или открити другим врстама прегледа. Уколико се рак дојке открије у раној фази, већа је шанса за излечење применом поштедних хируршких метода, опоравак је бржи, а кавалитет живота је бољи него код жена код којих се болест открије у каснијим фазама. У мамографији се користе мале и нешкодљиве дозе зрачења.

Пре мамографског прегледа не би требало користити дезодоранс, пудер или парфем чије се честице виде на снимку и ремете радиолога у процени мамографског снимка. Мамографија се изводи снимањем обе дојке и за већину жена је безболна и кратко траје

Скрининг рака дојке подразумева  препознавање до сада  непрепознате болести коришћењем скрининг теста, методом  мамографског  прегледа код привидно здравих жена, са циљем раног откривања карцинома дојке, када га је лакше лечити и када постоји највећа вероватноћа излечења.

mamografija2

Организованим скринингом на рак дојке мамографским прегледом, обухваћене су жене старосне доби од 50 до 69 година живота, као популација за коју се у организованом скринингу добијају најбољи резултати, раног откривања рака дојке. Наиме, анализа кретања оболевања жена од рака дојке у Европи показала је трендове пораста код жена старијих од 50 година, тако да је увођењем организованог скрининга у нашој земљи прихваћена европска препорука за популацију жена од 50- 69 година живота.

Према европским стандардизованим налазима и препорукама мамографско тестирање у организованом скринингу се понавља на сваке две године за популацију жена од 50 до 69 година.

Мамографско снимање није толико ефикасно код млађих жена у односу на жене старије од 50 година, јер се код млађих жена због веће густине ткива дојке промене детектују много теже, а  такође је и учесталост јављања рака дојке мања код жена млађих од 50 година.

Мамографско снимање дојки изводе обучени радиолошки техничари. Преглед подразумева рендгенско снимање током кога се дојка поставља између две плоче и пажљиво и чврсто притиска како би се извело снимање. На исти начин се током прегледа снима и друга дојка.

Током мамографског снимања се дојка поставља између две плоче и чврсто и веома пажљиво притиска како би се омогућило снимање. Притисак траје врло кратко и за већину жена је безболан, мада неке жене могу осетити благу непријатност или краткотрајан бол током снимања.

mamografija3

Мамографија као метода скрининга рака дојке је међународно призната дијагностичка метода за рано откривање рака дојке, праћена контролом квалитета. Доза зрачења којој је свака учесница изложена за време снимања је прихватљива. Светска истраживања показују да жене мамографским снимањем имају веће користи код скрининга рака дојке него штете.

Већина међународних стручњака се слаже да рано откривање рака дојке мамографским снимањем спашава животе, јер се откривањем рака дојке у раној фази повећавају шансе за излечење, омогућава примена поштедних хируршких интервенција, смањује инвалидност и повећава квалитет живота.

Мамографско снимање у оквиру организованог скрининг програма је за све учеснице скрининга бесплатно.

У току 2 године колико траје један циклус скрининга биће сукцесивно одређеним редоследом позиване све жене из циљне популације, тако да ћете и ви бити позвани у овом циклусу.

Уколико сте сами напипали чворић у дојци,потребно је да се одмах  јавите Вашем лекару како би се договорили о даљој дијагностици и лечењу. Скрининг мамографија се у оквиру организованог скрининга ради код наизглед здравих жена које немају видљивих промена на дојци.

Уколико су Ваши резултати скрининг мамографије у реду, након две године ћете добити позив да обавите следећу мамографију у новом циклусу скрининга. У међувремену уколико приметите било какве промене јавите се одмах Вашем лекару.

Ризик за настанак рака дојке је већи код жена које више година користе хормонску терапију. Ризик се повећава са дужином коришћења терапије и смањује се неколико година након престанка узимања терапије.

Тренутно скрининг мамографија даје најпрецизније резултате у раном откривању рака дојке, а такође и најновије методе лечења и операције рака дојке дају добру прогнозу у исходу лечења и повећању квалитета живота код особа којима је дијагностикован рак дојке.

Каква су искуства других земаља у организованом скринингу?

Истраживања показују да на сваких 1000 жена које су обухваћене организованим скринингом сваке две године, 7-9 жена мање умире пре 79 године живота.